Václav Augustin Kavka byl měšťanem a dlouholetým rychtářem Nového Města pražského. Ve zdejší čtvrti sv. Jindřicha koupil roku 1632 od radního Jana Václava Vodičky dům U Vintrů (č. p. 911) a od roku 1636 vlastnil též polovinu domu U Neknířských (č. p. 1000/a), kterou získal sňatkem s Annou, vdovou po Václavovi Nekmířském z Kyrsfeldu. Druhou polovinu tohoto domu (č. p. 1000/b), která byla konfiskátem, koupil v roce 1646 od české komory.
Byl nejméně dvakrát ženatý. Jeho první ženou se zřejmě roku 1636 stala výše zmíněná Anna (†1656), vdova po Václavovi Nekmířském z Kyrsfeldu, která byla dříve provdána za měšťana Peyra (neznámého křestního jména). S Peyrem měla syna Andrese Klementa, kterého Kavka adoptoval.
Václav Augustin Kavka byl roku 1637 jmenován hejtmanem nad jednou novoměstskou měšťanskou setninou a roku 1642 se stal majorem a velitelem všech novoměstských oddílů. Při švédském obležení pražských měst v letech 1639 a 1648 se osvědčil jako schopný velitel a v roce 1648 se navíc osobně vyznamenal v bojích u průlomu v novoměstských hradbách.
Po skončení obléhání byl Václav Augustin Kavka, stejně jako staroměstský primátor Mikuláš František Turek z Rozenthalu, Ferdinandem III. odměněn zlatou medailí a 26. března 1649 spolu se svým adoptivním synem Andresem Klementem Peyrem povýšen do českého vladyckého stavu s predikátem z Dubečka. Oběma byl při této příležitosti udělen erb:
V červeném štítě za stříbrnou kvádrovanou hradbou o čtyřech stínkách vyrůstá muž v plné zbroji držící v pozdvižené pravici meč a v levici před sebou modrou pavézu s iniciálami F. III. Na štítě stojí korunovaná turnajská přílba s červeno–stříbrnými přikrývadly. Klenotem jsou dva rohy, pravý dělený červeno–stříbrně, levý stříbno–červeně, a mezi nimi pět per, střídavě stříbrných a červených.
Václav Augustin Kavka z Dubečka získal později na Novém Městě pražském ještě další majetky. Po smrti své manželky se oženil Eliškou Blahovou (†1681), která manžela přežila a zděděný dům U Vintrů odkázala novoměstskému kostelu sv. Jindřicha. Zemřel zřejmě roku 1665 nebo krátce nato, pravděpodobně bez potomků.
-----------
ŽUPANIČ, Jan – FIALA, Michal, Praha 1648. Nobilitační privilegia pro obránce pražských měst roku 1648, Praha: VR Atelier, 2001.