Císař Leopold I. legitimoval 5. září 1670 úředníka hejtmanství kouřimského kraje Františka Jindřicha Střelovce/Frantze Heinricha Strželowetze (před 1648-1707), nemanželského syna rytíře Viléma Střely z Rokyc a Anny Marie Stočkové z Freudenberka, a následně mu německy psanou listinou danou ve Vídni 10. září 1670 udělil predikát ze Střely (von Stržela) a erb:
V červeno – stříbrně čtvrceném štítě jsou dva zkřížené šípy s železným hrotem a bílým opeřením. Na štítě spočívá turnajská přílba s červeno – stříbrnými přikrývadly. Klenotem jsou šípy ze štítu.
Jde o vůbec poslední známý erbovní list vydaný z české kanceláře. Všechny následující majestáty udílely zároveň se znakem i šlechtictví.
František Jindřich Střelovec většinu života strávil v Kolíně jako zdejší měšťan. V roce 1682 zde financoval vybudování Mariánského sloupu (na dnešním Karlově náměstí). Podle katastru Kolína z roku 1683 vlastnil v okolí Kolína 182 korců (52 hektarů) polí a luk a jeho roční příjem 698 zlatých jej stavěl na druhé místo mezi zdejšími obyvateli. Zemřel roku 1707 a byl pohřben v kolínském kostele Nejsvětější trojice u kapucínského kláštera, jehož byl mecenášem. Majetek po něm dědila vzdálenější příbuzná Salomena, provdaná Tumlířová, a proto se zdá, že zemřel bez potomků.
Opis erbovní listiny in: Archiv hl. m. Prahy.
Brňovják, Jiří, Šlechticem z moci úřední. Udělování šlechtických titulů v českých zemích 1705 – 1780, Ostrava 2015.
Vávra, Josef, Dějiny královského města Kolína nad Labem, Kolín 1888.
Michal FIALA - Jan ŽUPANIČ