Gross z Waldtu

Štítek

Nejstarším doloženým předkem tohoto rodu byl Johann, hejtman panství Doupov, Vintířov a Neprobylice. Jeho syn Adam Ernst (1625–1686) se narodil v Doupově a od listopadu 1644 studoval na filozofické fakultě pražské univerzity, v květnu 1647 byl jmenován bakalářem a již v srpnu magistrem. Později zde studoval také práva. Po švédském vpádu na Malou Stranu roku 1648 vstoupil do studentské legie, bojoval jako mušketýr ve čtvrtém oddíle desátníka Rossenblotha a v jeho řadách zůstal až do odtažení nepřítele. 
Dne 20. října 1652 byl povýšen do českého šlechtického stavu s predikátem z Waldtu/von Waldt a byl mu udělen erb: 

Stříbrno-zlatě polcený štít. Vpravo stojí divý muž držící v pravé ruce zelený kyj. V levém poli je černá orlice. Na štítě stojí korunovaná turnajská přílba s černo-zlatými a červeno-stříbrnými přikrývadly. Klenotem jsou dva čepelemi vzhůru otočené odvrácené meče se zlatým jilcem a záštitou. 
Okolo roku 1666 se Adam Ernst Gross z Waldtu usadil v Praze a stal se radou při úřadu nejvyššího hofmistra. Oženil se s Dorotou Apolonií Sylvanovou z Feldenštejna († po 1700), s níž měl pět dětí. Dva synové a dcera ale záhy zemřeli a dospělosti se dožila jen dcera Eva Kateřina (*1664) provdaná za Georga Christofa Stadlera a syn Johann Adam (*1661). 
Ten se narodil v Horšovském Týně, později vstoupil do bavorských služeb a stal se radou zdejšího kurfiřta v Ambergu. S Katharinou Öchselovou, původem z Řezna, měl řadu dětí, ale dospělosti se opět dožila jen dcera Franziska a syn Adam Amant Sigmund. I on byl bavorským úředníkem a působil nejprve v Ambergu a později jako vládní rada v Burghausenu. Jeho ženou byla Maria Anna von Mayern (†1738), s níž měl dceru Theresii a syna, jenž zemřel (zřejmě spolu s matkou) krátce po narození. Adam Amant Sigmund Gross von Waldt byl zřejmě posledním členem tohoto rodu. 
-----------

ŽUPANIČ, Jan – FIALA, Michal, Praha 1648. Nobilitační privilegia pro obránce pražských měst roku 1648, Praha: VR Atelier, 2001.

Autorem jednotlivých medailonů (není-li pod textem uvedeno jinak), je Jan Županič, kresby erbů jsou prací Michala Fialy. Pod texty jsou uvedeny odkazy na literaturu s výjimkou základních genealogických příruček. Pokud není u jednotlivých rodů literatura zmíněna, vycházel autor jen z originálních archivních materiálů uložených v Národním archivu v Praze (fond Ministerstvo vnitra Vídeň, Šlechtický archiv) a v Allgemeines Verwaltungsarchiv ve Vídni (fond Adelsarchiv).  

Případné dotazy směřujte na kontaktní e-mail: novanobilitas@gmail.com