Six

Na základě Řádu Železné koruny III. třídy uděleného nejvyšším rozhodnutím ze dne 7. dubna 1880 povýšil císař František Josef I. listinou danou ve Vídni 1. července 1880 olomouckého rodáka Aloise Sixe (1823–1891), plukovníka-auditora zeměbrany v evidenci dolnorakouského praporu zeměbraneckých pluku č. 1 a přednostu justičního oddělení na c. k. Ministerstvu zeměbrany, do rytířského stavu, udělil mu predikát rytíř/Ritter von a erb:

V modrém štítě červené břevno se zlatým okrajem se třemi zlatými hvězdami za sebou. Nahoře je do středu obrácená paže ve zbroji se zlatými okraji držící meč, dole volný stříbrný hrade s cimbuřím prolomeným bránou provázenou po každé straně vícero střílnami. Z cimbuří vynikají tři věže s cimbuřím a střílnami, z nichž prostřední je vyšší. Na štítě spočívají dvě korunované turnajské přílby. Klenoty: I. paže ze štítu, přikrývadla modro – stříbrná; II. červeno – zlatě šachované křídlo, přikrývadla červeno – zlatá. Pod štítem se vine stříbrná páska s modrou devizou RECTA VIA.

Roku 1880 byl Alois rytíř von Six povýšen na generálního auditora. Zemřel roku 1891 bezdětný. 

Jeho vdova Maria rozená Nowotná požádala 22. února 1905 o přenesení rytířského stavu, jména a erbu na svého synovce Augusta Krale, konsula v Monastiru a syna své sestry Augusty Nowotny, vdovy po broumovském továrníku a statkáři Albinu Kralovi, avšak žádosti nebylo vyhověno. Kral byl povýšen do rytířského stavu teprve roku 1917.

 

Michal FIALA – Jan ŽUPANIČ

 

Autorem jednotlivých medailonů (není-li pod textem uvedeno jinak), je Jan Županič, kresby erbů jsou prací Michala Fialy. Pod texty jsou uvedeny odkazy na literaturu s výjimkou základních genealogických příruček. Pokud není u jednotlivých rodů literatura zmíněna, vycházel autor jen z originálních archivních materiálů uložených v Národním archivu v Praze (fond Ministerstvo vnitra Vídeň, Šlechtický archiv) a v Allgemeines Verwaltungsarchiv ve Vídni (fond Adelsarchiv).  

Případné dotazy směřujte na kontaktní e-mail: novanobilitas@gmail.com