Goldschmiedt

Rod Goldschmiedtů pocházel z bavorského městečka Ebelsbach u Bamberka, kde je na počátku 19. století připomínán obchodník Gutmann Goldschmied. Oženil se s Breindel Eisenmannovou, s níž měl nejméně pět dětí. Dva starší synové, Sigmund (Seligmann; 1813–1888) a Leopold (1820–1895), odešli roku 1832 do Testu, kde se pod dohledem strýce Nathana Goldschmiedta (zemř. 1857) začali v jeho firmě učit obchodu.

Sigmund se později stal společníkem velkoobchodu Nathan Goldschmiedt & Neffe (resp. Nathan Goldschmiedt & Nipote) v Terstu a založil nešlechtickou rakouskou větev. Její poslední příslušnicí byla Guida (1888–1958). Ta se se v dubnu 1908 v Praze provdala za univerzitního profesora PhDr. Ottu Loewiho (1873–1961), jemuž byla roku 1936 udělena Nobelova cena za lékařství. Po anšlusu Rakouska v březnu 1938 manželé emigrovali do USA. 

Leopold si po více než deseti letech praxe zřídil v Terstu vlastní velkoobchod s manufakturním zbožím a jako jeden z prvních se začal ve velkém zabývat exportem rakouských průmyslových výrobků. Hlavním odbytištěm jeho firmy byla Istrie, Dalmácie a Řecko. Roku 1851 získal rakouské občanství. Když roku 1857 zemřel strýc Nathan Goldschmiedt, převzal společně s bratrem Sigmundem jeho firmu a společně závod Nathan Goldschmiedt & Neffe proměnili v jeden z největších velkoobchodů monarchie. Od roku 1869 byl členem terstské obchodní a živnostenské komory, v níž v letech 1875–1879 zastával úřad viceprezidenta. Zároveň byl i zástupcem ředitele pojišťovny Assicurazioni Generali

Za zásluhy o rozvoj Obchodní a živnostenské komory, kodifikaci terstských obchodních ustanovení a přijetí nového burzovního zákona jej císař František Josef I. nejvyšším rozhodnutím z 31. ledna 1879 povýšil do šlechtického stavu. Listinou ze dne 25. dubna 1879 mu byl udělen predikát šlechtic Goldschmiedt/Edler von Goldschmiedt a erb:

Čtvrcený štít. 1. v červeném stojí na hliněném pahorku zděný dům s černými dveřmi provázenými dvěma černými okny. 2. a 3. pole je dělené. Horní pole je modro-stříbrně routováno, spodní stříbrné a přes obě je položena černá kotva. 4. v červeném šedý balík zboží svisle převázaný čtyřmi železnými pásy. Na štítě spočívá korunovaná turnajská přílba s červeno - stříbrnými a modro - stříbrnými přikrývadly. Klenotem jsou tři pera, červené, stříbrné a modré.

V červnu roku 1851 se Leopold ve Vídni oženil s Natalií (1833–1918), dcerou bohatého obchodníka se suknem, továrníka a spolumajitele firmy Koritschoner & Sohn Franze Koritschonera (1796–1873). Leopold šlechtic Goldschmiedt zemřel v březnu 1895 v Terstu a protože manželství zůstalo bezdětné, vymřel rod již v první generaci.

 

-----------------------------

ŽUPANIČ, Jan. Židovská šlechta podunajské monarchie. Mezi Davidovou hvězdou křížem, Praha : Nakladatelství Lidové noviny, 2012.

ŽUPANIČ, Jan. Habsburská šlechta. Proměna elit podunajské monarchie v dlouhém 19. století, Praha : Agentura Pankrác, 2023.

Autorem jednotlivých medailonů (není-li pod textem uvedeno jinak), je Jan Županič, kresby erbů jsou prací Michala Fialy. Pod texty jsou uvedeny odkazy na literaturu s výjimkou základních genealogických příruček. Pokud není u jednotlivých rodů literatura zmíněna, vycházel autor jen z originálních archivních materiálů uložených v Národním archivu v Praze (fond Ministerstvo vnitra Vídeň, Šlechtický archiv) a v Allgemeines Verwaltungsarchiv ve Vídni (fond Adelsarchiv).  

Případné dotazy směřujte na kontaktní e-mail: novanobilitas@gmail.com