Fischer von Zickwolff

Heinrich Fischer se narodil roku 1823 v Litoměřicích. Do armády narukoval 10. prosince 1837. Během služby se účastnil roku 1849 pouličních bojů v Mohuči, 8. června 1859 bitvy u Melegnana a 24. června 1859 bitvy u Solferina. Kvůli zraněním byl od 1. května 1860 do 1. srpna 1862 dočasně penzionován. Aby se mohl po smrti manželky, která nenadále zemřela těsně před vypuknutím Rakousko-italské války, věnovat výchově svých dvou synů, odešel k zásobování, kde působil jako kontrolor vojenského zásobovacího magazínu v Mohuči. Zde se v červenci 1866 podílel na obraně Kastelu a Petersauské věže. Do činné služby byl zařazen opět 1. srpna 1868 k 11. pěšímu pluku Prinz Georg von Sachsen. 31. března 1875 požádal o povýšení do šlechtického stavu, čemuž císař František Josef I. ze zvláštní milosti vyhověl nejvyšším rozhodnutím z 8. května 1875. Diplom byl vystaven 2. září 1875 a major Heinrich Fischer jím obdržel titul Edler, predikát von Zickwolff a erb:

Uvnitř červené bordury s osmi zlatými hvězdami je ve stříbrno – modře děleném štítě přirozený okřídlený vlk. Na štítě spočívá korunovaná turnajská přílba s modro – stříbrnými a červeno – zlatými přikrývadly. Klenotem jsou dvě rozevřená křídla, pravé dělené stříbrno – modře, levé červeno – zlatě, mezi nimi rostoucí přirozený vlk (bez křídel).

 

Michal FIALA

Autorem jednotlivých medailonů (není-li pod textem uvedeno jinak), je Jan Županič, kresby erbů jsou prací Michala Fialy. Pod texty jsou uvedeny odkazy na literaturu s výjimkou základních genealogických příruček. Pokud není u jednotlivých rodů literatura zmíněna, vycházel autor jen z originálních archivních materiálů uložených v Národním archivu v Praze (fond Ministerstvo vnitra Vídeň, Šlechtický archiv) a v Allgemeines Verwaltungsarchiv ve Vídni (fond Adelsarchiv).  

Případné dotazy směřujte na kontaktní e-mail: novanobilitas@gmail.com